Antologia: Science fiction po polsku T. 1

sfAUTORZY: Jakub Ćwiek, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Agnieszka Hałas, Artur Laisen, Paweł Paliński, Piotr Sarota, Andrzej W. Sawicki, Szymon Stoczek, Istvan Vizvary, Milena Wójtowicz

data wydania: październik 2012, ISBN: 9788393248667, liczba stron: 256
OPIS:
Odległe podróże, niezbadane zakątki kosmosu i historie bliższe dnia codziennego.
Jedenaście opowieści różnych jak ich autorzy.
Jedenaście ujęć od genetyki przez wirtualną rzeczywistość do podróży na krańce kosmosu.
Poznaj światy, które pochłoną cię bez reszty.
Świeże, bezkompromisowe spojrzenie na naszą przyszłość i teraźniejszość.
Czasem, żeby odbyć daleką, fantastyczną podróż wystarczy popatrzeć w głąb siebie.Nasi autorzy zadają kłam tezie o pogorszeniu kondycji fantastyki naukowej, dowodząc, że gatunek ten wciąż ma się dobrze. Pozwalają też poznać rozmaite oblicza SF: postapokaliptyczno-humorystyczne, przygodowe, nawiązujące do klasyki, cyberpunkowe. Podczas lektury poczujemy kosmiczną grozę i zgłębimy tajemnice, jakie kryją gwiazdy. Wspólny mianownik wszystkich opowiadań to niebanalna autorska wyobraźnia, a wyróżnikiem każdego tekstu jest intrygujący świat, jaki otwieramy przed czytelnikami. Takie jest science fiction po polsku: różnorodne i wciągające.Anna Kańtoch

RECENZJE FRAGMENTY:

Papierowe Miasta

Science fiction po polsku jest książką, którą musi posiadać każdy miłośnik sci-fi.

HORYZONT WRAŻEŃ

„Science fiction po polsku” to antologia tekstów, w których opowiadania profesjonalistów przeplatają się z tymi debiutanckimi. Wszystkie jednak utrzymane są na równym poziomie. Dwa wyróżniają się świetnym pomysłem i wykonaniem, ale żadne nie rozczarowuje. Gdyby nie wiedzieć, kto z twórców należy do której z grup, bardzo łatwo się pomylić. Wykorzystane zostały niemal wszystkie klasyczne podejścia do fantastyki naukowej, a dodatkowo parę nieklasycznych, pokazując przy tym wiele jej podgatunków. Całość jest dość różnorodna, czyta się szybko, a fantastyczne światy niesamowicie wciągają. Czy jest to najlepsza antologia polskich tekstów science fiction? Nie wiem, ale na pewno warto ją poznać.

TRIKETTY

Chciałoby się zakończyć recenzję tej książki w stylu startującej ku nieznanemu rakiety, lecz będę spał spokojnie, jeśli po prostu Wam ją gorąco polecę. Strasznie obawiam się naszych rodzimych antologii (często świetnie wyglądają, kuszą nazwiskami, a potem okazuje się, że reprezentują łamiące serce stany średnie). “Science fiction po polsku” osiąga godny poziom i każdy fan science fiction (niezależnie od tego, czy wierzy w pojęcia takie jak hard science fiction czy nie) powinien mieć ją na półce.

Zlapany Blog Spot

„Science Fiction po polsku” to jedna z ciekawszych antologii, jakie ukazały się ostatnimi czasy. Zawarte w niej teksty potrafią wzbudzić w czytelniku całą gamę emocji. Budujące jest też, że to wszystko zasługa naszych, rodzimych autorów. Po raz kolejny mamy okazję przekonać się, że fantastyka niesie ze sobą masę kreatywnych pomysłów, a wszyscy ci, którzy głośno mówią o niej jako o literaturze drugiego sortu, powinni zamilknąć, bo nie wiedzą co czynią.

ESENSJA

Podsumowując: w antologii każdy miłośnik literatury science fiction znajdzie coś dla siebie i do zbiorku trafiło parę perełek, dla których warto po niego sięgnąć.

KAWERNA.pl

Opowiadania zawarte w antologii prezentują dość wyrównany, wysoki poziom. Ostatecznie celem tego zbioru było raczej zaprezentowanie tworzących SF debiutantów; znane nazwiska na okładce przyciągają czytelników i kreują zainteresowanie, umożliwiając mniej znanym (i zupełnie nieznanym) autorom pozyskanie uwagi odbiorców. A zauważyć trzeba, że to właśnie początkujący pisarze świecą tu najjaśniej. Science fiction po polsku to kolekcja zróżnicowanych, ciekawych tekstów. Warto poświęcić im uwagę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s