Antologia Science fiction po polsku 2

sf2Wszystko, co najlepsze w polskiej fantastyce. Nadszedł czas na science fiction po polsku! „Mam tysiąc rąk, setki oczu i ani jednych ust. Robię wszystko, co mogę, by nie oszaleć, lecz jestem o krok, tylko o krok, od postradania zmysłów. Jak wszyscy przede mną i ci, którzy nadejdą po mnie – walczę o pozostanie sobą.
A jednocześnie pochłania mnie praca, którą mam do wykonania. Muszę być skupiony jedynie na fragmencie całości, ale też gotowy do objęcia umysłem gigantycznej ilości czujników. Nienawidzę tego. Kiedy mam szczęście, moja praca ogranicza się do serii przeglądów technicznych, ewentualnie drobnych napraw. Jeśli natomiast dzień jest wyjątkowo parszywy, rozbrzmiewa alarm. Wszystko eksploduje czerwienią i hałasem. A ja jestem w centrum tego chaosu i muszę go opanować. Niestety. Od czasu do czasu każdy z nas musi się z tym zmierzyć. Pieprzona demokracja”.

Tomasz Kaczmarek „Machinatio lucis”

RECENZJE:

Efantastyka

Dodać muszę, że opowiadaniom należy poświęcić sto procent swojej uwagi, bo napakowane są (w większości) sporą ilością informacji i delikatnych niuansów, więc rozproszenie myśli zaowocuje jedynie niezrozumieniem i zdziwieniem. A i zwyczajnie warto przeczytać, bo antologia stoi na naprawdę wysokim poziomie. Ja już czekam na część trzecią.

Qfant

„Science fiction po polsku 2” to antologia zróżnicowana pod niemal każdym względem. Dobrani do ekipy autorzy zaprezentowali odmienne podejście do postrzegania gatunku: od humorystycznego i pełnego dystansu, po bardzo hardcore’owe, ciasno splecione z nomenklaturą zaawansowanej nauki

Złapany w sieć

Poziom warsztatowy jest bardzo wysoki w każdej grupie autorów. W mojej skromnej opinii zbiory wydawane przez Paperback mają potencjał, by stać się stałym programem literackiego roku w dziedzinie polskiej sci-fi. Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s